![AAA Tokie vakarai prie vandens]()
Štai tokie vakarai tarp dviejų vandenų.
“Na va, pagaliau priėjau…” – kas nutinka, kai po gero trečdalio valandos laukimo tokia fraze tave galiausiai pasveikina restorano padavėjas, atnešdamas meniu?
Teisingai, kuklią penkių žąsų eskadrilę iškart palieka viena ilgakaklė. Net jei frazė ištariama su malonia ir (nehipsteriškai) saviironiška šypsena, vis tiek – dvidešimties minučių laukimas jau viršija mano alkanos kantrybės ribas. Tiesą sakant, jei nebūčiau gavęs rekomendacijų iš patikimo draugo – jau būčiau pakėlęs savo šeimyną ir nuėjęs ieškoti, kur kitur galima būtų iškeisti Daukantą & Co į maloniai apsunkusį pilvą.
Dėl ko vėliau būčiau rimtai pasigailėjęs.
Truputis istorijos
Truputį priešistorės – esu senas Juodkrantės fanas. Pirmąkart mane tėvai čia atvežė po pirmos klasės, t.y. tais laikais, kai Lietuvos vėliava buvo trispalvė, bet kiek kitų spalvų ir jų proporcijų. Apie tų laikų maitinimo įstaigas Juodkrantėje kalbėti nėra prasmės – pats atsimenu tik gargarišką valgyklą, įsikūrusią klaikaus sovietinio kubizmo-marazmo stiliaus gelžbetonio rojuje, o apie obščepito ypatumus patys pasigūglinkite, jei teko laimė nepažinti.
Vėliau kūrenau paauglystės hormonus klajodamas Juodkrantės miškais ir vakarieniaudamas su tėvais laukinio kapitalizmo laikų Juodkrantės kabakuose, kurie iš tiesų skyrėsi tik pavadinimais ir kainomis, bet ne meniu. O dar vėliau, prireikus sau pačiam įrodyti savarankiškumą, ir dar kiek vėliau atsivėrus plačiojo pasaulio sienoms, apleidau lietuvišką pajūrį ir į Juodkrantę sugrįžau tik po pusantro dešimtmečio, su nuosavu mažiumi ant rankų.
Per tą laiką Juodkrantė smarkiai pasikeitė. Nebeliko kaimiškai romantiškų nendrių šabašktynų marių pakrantėje, vietoje kokių penkių maisto parduotuvių beliko tik dvi. Kabakai daugmaž išliko – savo lokacija ir daugmaž pavadinimais, bet vidaus ir virtuvės – laimei – neaplenkė progresas.
XXI amžius
Taigi, už aptarnavimo vėlavimą Pamario Takui jau nušovėme vieną žasį. Ar dar yra į kur kreipti vamzdį?
Tas pats draugas, kuris šiemet pirmą vakarą atvykus į Juodkrantę, pakvietė pavakarieniauti būtent čia, šypsodamas į barzdą, pranešė “… ir čia, žinok, jie priima korteles”.
![AAA Reikia manyti, krosnis]()
Reikia manyti, krosnis.
Aš nekenčiu grynųjų pinigų. Rimtai. Juos reikia skaičiuoti, jie išpučia piniginę, o monetos drasko kišenes (ir stygas, jei naudoji jas kaip mediatorius). O vyksant į užsienį, reikia vargti ir kaitalioti vienus popierėlius į kitus. Kažkada prieš pusę dešimtmečio vykdžiau eksperimentą – kiek pavyks išgyventi neišsigryninus. Pavyko ištverti neilgai – tuo metu kioskuose dar nebuvo įmanoma atsiskaityti kortele, tad eksperimentas baigėsi, kai prireikė viešojo transporto bilieto.
Bet štai jau gyvename antrajame XXI amžiaus dešimtmetyje, ir toks draugo komplimentas restorano atžvilgiu sukėlė tik kreivoką šypseną. Kaip paaiškėjo vėliau – visai be reikalo.
Nes XXI amžiaus antrajame dešimtmetyje Juodkrantėje atsiskaityti kortele, pasirodo, yra egzotika.
Kad ir kaip absurdiškai skambėtų, Pamario Takui už tai tenka skirti vieną žasį. Už tai, kad nepamiršta, kokiais laikais gyvename – priešingai nei 80% kitų Schwarzort įstaigų.
Tėvystės džiaugsmai
Esu, kaip ten vadina, jaunas tėvas. Tai reiškia – jei eini kažkur pavalgyti, reiškia, teks dėmesį dalinti pusiau maistui, pusiau – nuosavam pypliui. Nori nenori pradedi kreipti dėmesį į tokias smulkmenas, kaip restorano požiūris į vaikus – viename va atneša spalvinimo knygutę ir pieštukų (labai apdairu, kad ne flomasterių; matyt, patyrė, kad ne visi vienodai gerai iš staltiesių išsiskalbia ir nuo stalų nusigramdo), kitame yra pastatytas stalas su žaislais vaikams.
Pamario Takas iš tų, kurie nepamiršta mažių. Yra batutas šokinėjimui (ir dar aptvertas tinkleliu, kad koks šaunuolis neišsiverstų lauk), yra kai kas geriau, nei stalas su žaislais – dviračių, triračių ir net elektrinis motociklas (tiesa, mūsų lankymosi metu buvo arba neįkrautas, arba neveikė, bet pasispyrus, juo įmanoma važinėti – tame amžiuje to visai pakanka).
Ir yra labai praktiškas vaikiškas meniu, akivaizdu, padiktuotas nemažos patirties.
![AAA Vaikų meniu toks skirtas vaikams]()
Vaikų meniu toks skirtas vaikams, giriame už panaudotą elegantišką serifinį fontą.
Paprasta, suprantama ir priimtina mažiams, ir jokių ten išsidiribinėjimų. Už tai – antra žąsis.
Jonas ir jo kepsnys
Dar bešlaminant negausaus, bet konkretaus meniu puslapius (čia mano nuomonė visiškai sutampa su šio portalo įkūrėjo nuomone, kad meniu turi būti trumpas, aiškus ir iš aiškių, geriausių patiekalų, o ne iš 101 patiekalo, besiskiriančio ingredientais ar prieskoniais), restorano kiemo pakraščiu prabėgo Juodkrantei gana nebūdingas personažas. Toks vilkintis nebenaujomis juodomis sportinio kostiumo kelnėmis ir tos pačios spalvos marškinėliais, susigūžęs ir ant akių giliai užismaukęs beisbolo kepurėlę. Na, tik sportinio kostiumo viršaus betrūko, kurio kišenėse jaukiai traškėtų saulėgrąžų atsargos ir tauriai surūdijusio golfuko ar silkės rakteliai.
Dėmesys atkrypo todėl, kad šiaip tokių personažų Kuršių Nerijoje paprastai nebūna – įtariu, vien dėl jų įvestas tas ekologinis mokestis. Na, bet maža ką – gal čia vietinis gyventojas, rytais plaukiantis į marias legalių ar nelegalių tinklų merkti. Tuomet tokia apranga tokiame kurorte galima ir suprantama.
Išsirenkame kiaulienos šalyką, vištienos šašlyką ir mane daugiausiai pavadinimu suintrigavusį Jono kepsnį, kuris angliškame meniu paaiškintas tiesiog kaip BBQ. A, dar savo mažiui blynelius su kumpiu užsakome.
Priėmęs užsakymą, padavėjas, mano nuostabai, susiranda tą sportiumuotą vaikiną ir taip tyliai, kad net aš išgirstu, sužnibžda jam į ausį: „kiaulienos šašlas, vištienos šašlas ir barbekiu“.
Pasirodo, šitas sportinis veikėjas – lauko kepsnių specialistas!
Maisto gaminimas (išskyrus blynelius, kurie kepami ir vyniojami namelyje esančioje virtuvėje) vyksta mums prieš akis – t. y. netoliese esančiame lauko židinyje, kuris ne tik gražus, skleidžia svaigų kepamos mėsos aromatą, bet dar ir maloniai šildo nugaras (restorane lankėmės jau rudenėjant).
Ir pagaliau patiekalai atkeliauja.
![AAA Ir dar su gėlyte]()
Jono kepsnys – tai ne kepsnys iš nelaimėlio Jono, bet kažkas kita. Ir dar su gėlyte.
Dabar aš nusiimu savo atostoginę skrybėlę ir atsiimu visas stereotipines mintis, iš anksto pagalvotas apie virėją.
Kepsnys – puikus. Garnyras – tuo labiau.
Nes aš nemėgstu cukinijų. Nes dėl kai kurių vyresniųjų šeimos narių sodininkavimo pomėgių pas mus jų visada būna perteklius, o ir gaminti jų nė vienas dorai nemokame, pasirodo.
Nes cukinijos prie Jono kepsnio – nuostabios.
Nuostabios savo paprastumu. Neištižusios. Nebe žalios. Ne apanglėjusios, bet apkepusios. Žodžiu, visi epitetai, kurių man niekada nepavyksta pasiekti, gaminant tuos žalius/geltonus pailgus daikčiukus pačiam. Tiesiog tobulos cukinijos, ir tiek. Įrodančios, kad treniruotos rankos net ir šią banalią daržovę gali padaryti skania.
Mėsa taip pat puiki. Sultinga, neperkepta, bet iš tiesų kepusi. Įdomu, kad net ir supjausčius gana storais gabalais, sultingumas išlaikomas, nors raudonų/žalių ruožų net pjausnio viduryje nėra.
Jonas akivaizdžiai su kepsniais tvarkytis moka.
Tik, va, pomidorų padažas pigokas… Bet tegul tai atsiperka kelių plunksnų iš kurios nors žąsies išpešimu.
Tiesa, verta atkreipti dėmesį į serviravimą. Nes dalį lėkštės, kaip papuošimas, sudaro paprasta gazono žolė ir rudbekijos kažkokios geltonai rudos gėlės. Nepatikėjęs tokiu paprastumu, žolės net paragavau.
Žolė kaip žolė. Iš gazono, tik retai šienaujama, todėl ilga.
![AAA Kečupas nesuvaidintai raudonas, ir dar su gėlyte. Fone matome blynelį]()
Kečupas nesuvaidintai raudonas, ir dar su gėlyte. Fone matome blynelį.
Kiti valgovai teigiamai atsiliepia ir apie abiejų rūšių šašlykus (o viena ragautoja yra itin priekabi ir patyrusi maisto gamintoja, tad neneigiamas įvertinimas iš jos kaip ir savaime komplimentas), o kadangi mažius vis dėlto labiau susidomėjęs elektriniu motociklu, nei blyneliais, išbandau ir vaikiškosios virtuvės pasiūlą.
Blyneliai taip pat puikūs. Paprasti, sotūs (porcijos ir ingredientų tikrai nepagailėta), ir nepersistengta su jokiais pagardinimais. Tikrai puikiai subalansuota vaikams – jie juk visokių įtartinų išsidirbinėjimų, kaip gazonas lėkštėje, iki tam tikro amžiaus nepripažįsta.
Tad už maistą – dar dvi žąsys.
Alus
Aš negaliu pakęsti degtinės. Nemėgstu ir vyno. Kitų rūšių alkoholinius gėrimus irgi vartoju be didelio entuziazmo – per metus turbūt susidarytų pora butelių viskių, po pusę džino, burbono ir romo.
Užtat dievinu alų. Ir kai prieš metus su bendramėgiu pagal visokius alaus reitingavimo ir katalogavimo interneto puslapius bandėme suskaičiuoti, kiek rūšių esame išragavę, įpusėję antrąjį šimtą, metėme. Nes atsibodo.
Tad ką jau ką, o Grimbergeną ir jo skonį tikrai žinau. Ir nesakyčiau, kad jis labai ten jau ypatingas.
Bet va Pamario Take tamsųjį Grimbergeną (Dubbel) įsimylėjau kaip kokia praėjusio dešimtmečio penkiolikmetė – Kurtą Cobainą (Cobainas į tą penkiolikmetę vis tiek nebūtų kreipęs dėmesio – redaktoriaus pastaba).
Nes tokio Grimbergeno dar nebuvo tekę ragauti. Nežinau, dėl kokios priežasties skonis pasirodė toks įsimintinas ir sodrus. Gal dėl netyčia nutikusio derėjimo su maistu. Gal dar niekada nebuvau ragavęs tikrai šviežio Grimbergeno. Gal Jonas kuo nors slapčia paskanino. Arba ten visai ne gazono žolė buvo naudojama serviravime.
Bet toks jausmas, lyg atrastum kažką seniai žinomo, tik visiškai iš naujo. Vat taip atsisėdi ant dviračio, ir netikėtai atrandi, kad jis, pasirodo dar ir bėgius gali turėti. Tad vien už tą banalų, bet iš tiesų puikų Grimbergeną – dar viena žąsis.
Sąskaita
Sudėjus Jono kepsnį (28 Lt), du šašlykus (20 Lt ir 22 Lt), kavą (6 Lt), alų (8,5 Lt), blynelius (14 Lt), nealkoholinį kokteilį (8 Lt), mineralinį vandenį (4 Lt) ir arbatpinigius, Pamario Take palikome keturis vyrukus: Daukantą, Maironį ir Steponą su Stasiu. Tiesa, palikome virtualiai – čia, kaip jau minėjau, galima atsiskaityti kortele (autorius norėjo pasakyti – 130 Lt, bet jis nemoka paprastai kalbėti – redaktoriaus pastaba).
Palikome su pasimėgavimu. Restoranas tikrai vertas šių epinių lietuvių ketveriukės, ir nuoširdžiai laukiu, kada galėsiu vėl ten prisėsti. Kiek galima spręsti iš kelių sakinių persimetimo su Pamario Tako savininku Kostu, jis nusiteikęs rimtai: įsitaisęs čia prieš porą metų, barzdočius yra fatališkai linkęs likti čia iki galo. Nedetalizavo, kieno galo – nuosavo ar restorano, bet būkime optimistais – Pamario Takas išlaikys kartelę tol, kol gražiausiame Lietuvos smėlyne netrūks žmonių, kurie vertina gerą maistą, puikią vietą su vaizdu į marias (gaila tik, kad saulė leidžiasi į jūrą, o ne į marias) ir puikų alų.
O kaip gi žąsidės sąskaita?
Viena pilkoji išskrido už vėluojantį dėmesį naujai atėjusiems klientams. Viena atskrido už savalaikes atsiskaitymo priemones. Viena – už žilų plaukų ant tėvų galvų mažinimą. Dvi – už maistą. Viena – už netikėtai puikų alų.
Bendras balansas – keturių žąsų eskadrilė. Ir Pamario Takas - bent jau dabar – tikrai tiek vertas. Iki paskutinės plunksnos.
Nuoširdžiai tikiuosi pamatyti ne mažesnį žąsų būrį praskrendant virš restorano ir kitą sezoną.
—
Pamario Takas, L. Rėzos g. 42, Juodkrantė. Tel. +370 699 87248. Tinklalapis G+. Facebook profilis.
Kasdien nuo 9:00 iki 23:30.